NFPW444-50น้ำหนัก :
0.6 kgมิติ :
49.7 × 130 × 146.5 mmประเทศต้นกำเนิด :
Japenรหัส HS :
8537101190คำอธิบาย :
Power Supply Module
Contact Our Manager Frida to Get Price:
Phone/Whatsapp: +86 15359408275
Email: sales5@mooreplc.com
Material number:
NFPW444-50
Description:
Power supply module for FCN-RTU low power autonomous controller
24 V DC input
Standard type with no explosion protection
Basic type (no ISA Standard G3 option)
The NFPW444-50 is a power supply module mounted on the NFBU050 (short) or NFBU200 (long) base module. It provides 5 V DC system power and 24 V DC analog field power for additional I/O modules. The module supports duplex (redundant) configuration when installed on the NFBU200 base module. Low heat dissipation eliminates the need for a fan.
Technical Data:
Rated input voltage:24 V DC
Input voltage range:21.6 to 31.2 V DC
Input current:Max. 3.3 A
Fuse rating:6.3 A
Rush current:Max. 20 A
Withstanding voltage:500 V AC for 1 minute
Insulation resistance:50 MΩ at 500 V DC
Insensitive momentary power-failure time:2 ms (90%)
Rated output voltage (system):+5.1 V DC
Rated output current (system):0 to 7.8 A (*1)
Peak current (system):11.8 A
Total output power (system):40 W (60 W peak)
Analog field power supply output voltage:24 V DC (input voltage minus matching-diode drop)
Analog field power supply output current:4 A (*2)
Analog field power supply total output power:13 W
Analog field power supply overvoltage protection:Max. 35 V