NFDV161-P50น้ำหนัก :
0.3 kgมิติ :
116.5 mm*8.9 mm*130 mmประเทศต้นกำเนิด :
Japenรหัส HS :
8537101190คำอธิบาย :
Digital Input Module
Contact Our Manager Frida to Get Price:
Phone/Whatsapp: +86 15359408275
Email: sales5@mooreplc.com
Material number:
NFDV161-P50
Description:
Digital Input Module for FCN autonomous controller
64-channel, 24 V DC, Isolated
General-purpose type with no explosion protection
Basic type (no ISA Standard G3 option)
The NFDV161 is a digital input module that receives 64 channels of 24 V DC ON/OFF signals from field devices. It provides status detection for each channel and includes a push button edge counting function for channels 1 to 32. The module is designed for installation in STARDOM FCN autonomous controller systems.
Technical Data:
Number of input channels:64
Rated input voltage:24 V DC
Input ON voltage:20 to 26.4 V DC
Input OFF voltage:5.0 V DC or less
Input current (at rated input voltage):2.5 mA ±20% / channel
Instantaneous allowable maximum input voltage:30.0 V DC
Withstanding voltage:Between input signal and system: 2000 V AC for 1 minute (*2)
Input response time:8 ms or less (for status input)
Minimum ON detection time:20 ms (for push button input)
Maximum ON/OFF cycle:25 Hz (for push button input)
Maximum current consumption:550 mA (5 V DC)